top of page

Galvos svaigimas, pykinimas, silpnumas treniruotės metu

Daug kartų girdėjote, kaip svarbu pavalgyti prieš treniruotę, tačiau ne visi žino, kad nepavalgius ar pavalgius netinkamai, treniruotės metu galite pajausti silpnumą, pykinimą, dvejinimąsi akyse net apalpti. Tai gali būti - hipoglikemija.


Hipoglikemija dažniau pasireiškia treniruojantis ryte, dažniau moterims nei vyrams. Išsivysčius hipoglikemijai, nebegalėsite tęsti treniruotės, dar blogiau, jei apalpsite ir parkrisite, galite susižeisti.


Hipoglikemija – tai organizmo būklė, kurią sukelia sumažėjęs gliukozės (cukraus) kiekis kraujyje (per daug nukrenta cukrus). Sumažėjus gliukozės kiekiui, sumažėja gliukozės patekimas į smegenis ir išsivysto hipoglikemija su jai būdingais simptomais, kurie gali varijuoti nuo blogos nuotaikos iki sąmonės netekimo ar net mirties.


Gliukozė - tai pagrindinis organizmo ląstelių (tame tarpe ir smegenų ląstelių) energijos šaltinis. Gliukozę gauname iš angliavandenių, todėl angliavandenių trūkumas – viena iš pagrindinių hipoglikemijos priežasčių.

Dėl per mažo gliukozės kiekio labai kenčia smegenys.

Hipoglikemija turi pakankamai aiškius požymius:

 • silpnumas;

 • rankų, kojų ar viso kūno drebulys;

 • išblyškęs veidas;

 • prakaitavimas;

 • galvos svaigimas ar skausmas;

 • dvejinasi akyse;

 • mieguistumas ar nerimas;

 • pykinimas;

 • tirpsta lūpos, liežuvis, dilgčioja burnoje.

PRIEŽASTYS:


1. Praleidote pusryčius (netyčia ar tyčia, nes laikotės protarpinio badavimo). Kadangi per naktį nieko nevalgėte, gliukozės kiekis kraujyje sumažėjo, o nepavalgius pusryčių ir pradėjus sportuoti, gliukozė dar sumažėja, ko pasekoje gali pasireikšti hipoglikemija.

2. Pavalgėte netinkamus pusryčius:

 • per pusryčius nevalgėte sudėtinių angliavandenių: duonos, košės nes laikotės pav., keto dietos, baltyminės dietos, derinate maistą ir pan.

 • per pusryčius valgėte: tik vaisių; tik jogurtą, varškę ar sūrelį su pridėtiniu cukrumi; išgėrete tik vaisių sulčių ir pan.

Netinkami pusryčiai - tai dažniausia hipoglikemijos priežastis sporto salėje.

Netinkami pusryčiai prieš treniruotę – tai paprastieji (greitieji) angliavandeniai, kurie iššaukia insulino šuolį. Insulinas sumažina gliukozės kiekį kraujyje, o pradėjus sportuoti, gliukozė nukrenta dar žemiau, ko pasekoje gali išsivystyti hipoglikemija.

3. Vakarienei (o dar blogiau, ir per pietus) nevalgote sudėtinių angliavandenių.

Organizmas nesukaupia pakankamai glikogeno (angliavandenių atsargų), todėl per pusryčius suvalgius per mažą sudėtinių angliavandenių porciją ar atliekant intensyvesnę treniruotę gali išsivystyti hipoglikemija.


Taip dažniausiai nutinka "maisto derintojams". "Maisto derintojai" nevalgo baltymų kartu su angliavandeniais (beveik visada nukenčia angliavandenių vartojimas). Jei planuojate treniruotis ryte, vakarienei pavalgykite sudėtinių angliavandenių.

4. Piktnaudžiaujate alkoholiu. Piktnaudžiavimas alkoholiu sutrikdo kepenų gebėjimą gaminti gliukozę, todėl galite patirti hipoglikemiją.


Jei laikotės kažkokios dietos ir sportuojate bei patiriate treniruotės metu hipoglikemijos požymius (nors ir lengvus) pasitarkite su mitybos specialistu.

Hipoglikemijos nereikėtų maišyti su maisto nevirškinimu. Prieš treniruotę nereikėtų persivalgyti ar valgyti sunkiai virškinamo maisto (labai rupi, kieta, rūgšti duona; kietai virti kiaušiniai; rūkyti, vytinti ar sūdyti produktai; riešutai; riebi varškė...) nes gali pasireikšti simptomai panašūs į hipoglikemiją (pykinimas, galvos svaigimas ir pan.), tačiau nebus smegenų veiklos sutrikimo požymių nors tęsti treniruotę bus sunku ar neįmanoma.

Maistas prieš treniruotę turi būti subalansuotas: nei per daug nei per mažai bei lengvai virškinamas.

Išbandykite įvairius pusryčių variantus ir pasirinkite tokius, kurie labiausiai tinka jums prieš treniruotę. Bet kokiu atveju, norint išvengti hipoglikemijos, per pusryčius reikia suvalgyti porciją sudėtinių angliavandenių: duona, košė, lavašas, tortilija, trapučiai ir t.t.


Sudėtinius angliavandenius derinkite su baltymais, daržovėmis ir labai nedideliu kiekiu riebalų, nes per didelis kiekis riebalų, gali apsunkinti virškinimą.


Metant svorį, svarbu žinoti savo porcijos dydį. Net ir sveikai valgant, bet viršijant savo kalorijų kiekį, svoris nekris. Užsisakę mitybos planą, tiksliai žinosite, kokio dydžio turi būti Jūsų porcija, be to, galėsite pasirinkti mitybos planą pagal valgymo tipą:


Mitybos planas: "Valgau viską"

Mitybos planas: "Vegetaras"

Mitybos planas: "Be pieno produktų"

Mitybos planas: "Be gliuteno"

Mitybos planas: "Be pieno produktų ir be gliuteno"

Mitybos planas: "Detox"

Mitybos planas: "Šeimai"


Išsirinkite ir užsisakykite mitybos planą: www.emityba.ltbottom of page