top of page

Kodėl vegetarams padidėja osteoporozės rizika

Vis daugiau žmonių, norėdami numesti svorį, sveikiau gyventi arba dėl mados radikaliai pakeičia savo mitybą: tampa vegetarais, veganais, mėsėdžiais, šarminiais, badautojais ir t.t. Tačiau kartais atsitinka taip, kad tokia mityba, neretai tapusi gyvenimo filosofija, gali sugriūti per akimirką. Prieš devynerius metus nutiko labai keista istorija, kurią norėčiau jums papasakoti.

Pasidaryti kūno masės analizę (KMA) atėjo nepažįstama, liekna, nebejauna Moteris. Daug metų dirbu su klientais ir sutinku įvairių žmonių, tačiau nuo šios Moters pajutau sklindantį šaltį ir kažkokį užslėptą pyktį, žinoma, ne ant manęs, bet “ant viso pasaulio”.


Jai buvo tik 45 metai (kaip man tuo metu), nors raukšlėmis išvagotas veidas rodė daugiau. KMA parodė, sumažėjusią raumenų ir kaulinio audinio masę, nors kiti parametrai buvo geri. Ir čia paaiškėja tikrasis vizito tikslas.


Moteris pakeltu tonu pradeda vardinti pagrindines priežastis, kurios atvedė pasidaryti KMA. Po kreipimosi į gydytojus (dėl kaulų skausmo), nustatyta: aterosklerozė, padidėjęs cholesterolis, kuris viršija visas įmanomas ribas ir sunkaus laipsnio osteoporozė (tai toks osteoporozės laipsnis, kai, nukritus ar net verčiantis lovoje gali lūžti kaulai ar stuburo slanksteliai).


Dabar paaiškėja ir Moters piktumo priežastis... Ji išdidžiai praneša: „aš jau 14 metų esu vegetarė, nevalgau mėsos ir vengiu kitų gyvulinės kilmės maisto produktų, tai iš kur tas cholesterolis, aš juk taip sveikai gyvenu! Nors nesportuoju, bet aš labai daug vaikštau. Pas daktarus net 14 metų nebuvau, o kam, aš juk sveikai gyvenu! Juk pilna yra vegetarų, kurie nevalgo mėsos visą gyvenimą ir nieko jie - sveiki ir ilgaamžiai, ir aš taip darau. Tai kaip čia atsitiko? Turbūt tai ne dėl mitybos, o dėl amžiaus?


Bandžiau paaiškinti apie subalansuotos mitybos esmę ir apie tai, kad ne visiems tinka ilgalaikė vegetariška mityba, todėl reikia darytis profilaktinius tyrimus ir sekti organizmo būklę. Apie tai, kad ne tik kalcis yra būtinas kaulams, bet ir baltymai, nes jie reikalingi kolageno gamybai, o kolagenas būtinas odai ir kaulams. Trūkstant baltymų maiste (ne kiekvienam organizmui tinka augaliniai baltymai) sutrinka kolageno gamyba.


Apie cholesterolį, kurio gauname ne tik su maistu, bet kurį gamina ir kepenys... Apie tai, kad mes vienmetės ir aš neturiu nei aterosklerozės, nei osteoporozės, nei padidėjusio cholesterolio.


Tačiau ji manęs negirdėjo, nes sugriauta ne tik sveikata, bet ir gyvenimo filosofija... Moteris, pilna pykčio ir savo įsitikinimų, išėjo. Daugiau aš jos nebesutikau. Galiu palinkėti tik sveikatos, kantrybės ir pinigų, kurių prireiks atstatinėjant sveikatą.

O reikėjo tiek nedaug: pakeitus mitybą, nors kartą per metus apsilankyti poliklinikoje ir profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

P.s.

Mūsų organizmas – tai fabrikas, kuris gali gaminti vienas medžiagas iš kitų, todėl pakankamai neblogai išgyvena esant kurios nors maistinės medžiagos trūkumui. Tačiau, jei toks procesas užsitęsia per ilgai ir organizmo adaptacinės galimybės išsenka, sušlubuoja sveikata. Vieniems anksčiau, kitiems vėliau. Viskas taip paprasta, gamtos neapgausi!


o Jūs naiviai tikite, kai koks nors veikėjas savo susikurtoje sektoje dėsto „Šventą mitybą“ ir ragina radikaliai keisti mitybą, išmetant iš savo raciono, kurią nors maistinę medžiagą? Ir visiškai nesvarbu ar tai būtų mėsa, ar angliavandeniai ar riebalai. Lengva ranka atiduodate savo sveikatą, o kartais net vaikų sveikatą kažkam..."


Drastiškai pakeitus mitybos būdą, ypač išmetus iš savo raciono bet kurią maistinių medžiagų grupę (baltymus, riebalus ar angliavandenius), reikėtų neužmiršti apsilankyti pas gydytoją ir mažiau klausyti įvairiausių "guru", kurie ne tik giriasi, kad pas gydytojus nesilanko, bet ir ragina kitus sekti jų pavyzdžiu. Rūpinkitės savo sveikata, nes tai brangiausias turtas.

Sveikata dar ne viskas, tačiau be sveikatos, viskas yra niekas...

Sokratas


Norite valgyti sveikiau ir numesti svorio? Pasiekite savo Svajonę! Užpildykite kalorijų skaičiuoklę ir rinkitės geriausią mitybos planą savo tikslui pasiekti.


Užsisakę mitybos planą, tiksliai žinosite, kokio dydžio turi būti Jūsų porcija.bottom of page