top of page

Kodėl lėtai krenta svoris?

Manote, kad valgote sveikai, tačiau svoris nekrenta arba krenta lėtai. Išvardinsiu pagrindines priežastis, KODĖL LĖTAI KRENTA SVORIS


PIRMA. Laikėtės įvairių „kaprizo“ dietų ar vaikėtės "mitybos madų":

  • valgėte per mažai arba nevalgėte visai sudėtinių angliavandenių, nes laikėtės „keto“, „atkinso“ ar panašios dietos;

  • praktikavote griežtą protarpinį badavimą ilgiau nei pusę metų;

  • valgėte tik du kartus per dieną ir praleisdavote pusryčius;

  • derinote maistą (valgėte baltymus ir angliavandenius atskirai), prioritetą atiduodami baltymams su daržovėmis, ko pasekoje ženkliai sumažėjo angliavandenių vartojimas bei gaunamų kalorijų kiekis;

  • gaudavote per mažai kalorijų (700 – 1000 kcal);

PASEKMĖS

  • Dėl nesubalansuotos mitybos, t.y. angliavandenių trūkumo sutriko angliavandenių tolerancija, kuriai atstatyti reikės laiko.

  • Netinkamas mitybos režimas sulėtino medžiagų apykaitą.

  • Per mažas kalorijų kiekis sukėlė „jo – jo“ efektą, kai svoris grįžta dvigubai.

Kuo ilgiau darėte eksperimentus su savo kūnu, tuo ilgesnio laiko reikės atsistatymui.

Atsistatymas vidutiniškai gali užtrukti nuo 1 iki 3 mėnesių. Kai organizmo homeostazė (organizmo terpės pastovumas) atsistatys ir sumažės stresas, svoris pajudės žemyn.



ANTRA. Vartojate vaistus, kurie veikia medžiagų apykaitą, pvz., sulaiko skysčius, padidina apetitą, veikia gliukozės ar riebalų apykaitą ir pan. Tačiau tai nereiškia, kad reikia nutraukti vaistų vartojimą. Tai reiškia, kad didesnį dėmesį reikia skirti sveikai mitybai ir turėti daugiau kantrybės.


Didesnį dėmesį sveikai mitybai turėtų skirti vartojantys: tiroksiną, metizolį, antidepresantus, prednizoloną, estrogenus, antihistamininius...



TREČIA. Negeriate ar per mažai išgeriate vandens. Kad vyktų normali medžiagų apykaita reikalingas grynas vanduo, o ne kava ar arbata.


Vanduo pagreitina medžiagų apykaitą. Jis nuneša į kiekvieną ląstelę maistines medžiagas ir pašalina atliekas, dalyvauja visuose biocheminiuose procesuose, kurie vyksta organizme, tame tarpe padeda skaidyti ir šalinti sukauptus riebalus. Kai trūksta vandens, sulėtėja fermentų, skaidančių riebalus, aktyvumas, todėl riebalų deginimas sulėtėja.


Kiek išgerti vandens? Skaičiuokite paprastai: jei jūsų ūgis, pvz., 1m 70 cm , tai išgerkite 1 litrą 700 mg gryno vandens.


Jei prakaituojate, aktyviai sportuojate ar dirbate fizinį darbą, vandens kiekis turėtų būti didesnis. Vandenį gerkite tolygiai per visą dieną, o ne visą normą per vieną ar du kartus, dažniausiai, vakare.


Skaityti daugiau: Ar vanduo padeda metant svorį?



KETVIRTA. Per dažnai vartojate alkoholį. Alkoholio perdirbimas gali užtrukti vidutiniškai apie 12 val. ar ilgiau ir priklauso nuo daugelio veiksnių: išgerto alkoholio kiekio, fermentų, kurie perdirba alkoholį, aktyvumo, net kepenų dydžio ir kūno masės.


Todėl visiškai nereikia stebėtis, kad pavartojus alkoholio, svorio kritimas greičiausiai sustos ir vėl pradės kristi tik po kelių parų. Užtenka vieną kartą per savaitę išgerti alkoholio, kad svorio kritimas, sustotų kelioms dienoms. Jei Jums virš 40 metų, svorio kritimas gali sustoti net savaitei.


Dar blogiau, kai vartojant alkoholį užkandžiaujate riebiais ir sūriais užkandžiais: vytintomis dešrytėmis, kumpiu, sūriu, riešutais, čipsais, rūkyta žuvimi...


Skaityti daugiau: Kodėl negalima vartoti alkoholio metant svorį



PENKTA. Per išeigines apsivalgote. Kol nepasiekėte rezultato, nedarykite cheat day. Cheat day - lietuviškai: sukčiavimo ar apsivalgymo diena. Ši diena skirta apsivalgymui, todėl nesilaikoma mitybos plano ir valgoma visą dieną, dažnai didelėmis porcijomis, bei greitą maistą.


Kilogramai, kurių atsikratėte per savaitę, grįš atgal ir laukiamas rezultatas nutols. O be rezultato nutols ir motyvacija... Rinkitės cheat meal day


Skaityti daugiau: Ką rinktis mažinant svorį: cheat day ar cheat meal day?



ŠEŠTA. Nesilaikote mitybos režimo, todėl užkandžiaujate vakarais. Jei praleidinėjate valgymus, greičiausiai, užkandžiausite po vakarienės. Praktika rodo, kad vakariniams užkandukams pasirenkamas riebus ir sūrus baltyminis maistas, manant, kad baltymai ir riebalai nepadarys žalos, nes didžiausias priešas - tai angliavandeniai.

Metant svorį, paskutinis valgymas turėtų būti iki 19 val. Tarp vakarienės ir pusryčių – 12 val. pertrauka. Užkandžiavimas po vakarienės - trukdo mesti svorį.


SEPTINTA. Jūs neturite antsvorio ir nesate nutukęs, tačiau netenkina vaizdas veidrodyje, todėl norite atsikratyti keletą kilogramų ir padailinti kūno linijas. Atkreipkite dėmesį į kūno masės indeksą (KMI). Jei Jūsų KMI yra iki 25 – tai normalus KMI, todėl svoris gali kristi lėčiau arba liaudiškai šnekant „nėra ką mesti“.


Kūno masės indeksas - tai mitybos būklę ir sveikatą apibūdinantis rodiklis.

Sužinokite savo KMI čia: www.emityba.lt



Metant svorį, reikia žinoti savo porcijos dydį. Užsisakę mitybos planą, tiksliai žinosite, kokio dydžio turi būti Jūsų porcija, be to, galite pasirinkti mitybos planą pagal valgymo tipą:

Mitybos planas: "Valgau viską"

Mitybos planas: "Vegetaras"

Mitybos planas: "Be pieno produktų"

Mitybos planas: "Be gliuteno"

Mitybos planas: "Be pieno produktų ir be gliuteno"

Mitybos planas: "Detox"

Mitybos planas: "Šeimai"



bottom of page