top of page

Kaip kontroliuoti estrogeną? (1 dalis)

Estrogenas – pagrindinis moters lytinis hormonas. Svarbiausias iš jų – 17 – beta estradiolis. Vyrų organizme taip pat vyksta estrogenų gamyba, tačiau žymiai mažesniais kiekiais, išskyrus tuos atvejus, kai naudojami farmakologiniai preparatai (tame tarpe ir anaboliniai steroidai), kurie konvertuoja testosteroną į estrogeną.

Kaip kontroliuoti estrogeną?

Vyrams, kurių organizme gaminasi daug estrogenų, atsiranda ginekomastija – pieno liaukų padidėjimas.

Estrogenai padaro moterį moterimi. Būtent šis hormonas yra atsakingas už moteriškus bruožus: krūtinę, figūrą, riebalų pasiskirstymą pagal moterišką tipą. Estrogenai nulemia riebalų kaupimąsi ant šlaunų ir apatinėje pilvo dalyje. Sukaupti riebalai aprūpina energija mamą ir vaisių nėštumo, bei naudojami maitinimo krūtimi metu.


Kalorijų ribojimas ir intensyvios treniruotės sumažina ne tik riebalų, bet ir estrogenų kiekį moters organizme, ko pasekoje darosi sunkiau pastoti. Jei papuolėte į tokią situciją, padidinkite suvartojamų kalorijų kiekį arba sumažinkite treniruočių intensyvumą. Kalorijas didinkite angliavandenių ir baltymų sąskaita. Atsiminkite, kad kalorijas reikia didinti palaipsniui tam, kad išvengtumėte jo - jo efekto.

Padidėjęs estrogenų kiekis, slopina riebalų deginimą.

Dėl šios priežasties, svoris krenta labai lėtai. Sumažinus fizinį aktyvumą, riebalų kiekis gali didėti, nepadidinus suvartojamų kalorijų kiekio ir nepradėjus vartoti daugiau riebalų savo racione. Tik intensyvios treniruotės, subalansuota mityba ir mitybos režimas gali sumažinti riebalų kaupimąsi ir pradėti jų deginimą.


Sužinokite, kiek kalorijų turi gauti, kad kristų svoris: KALORIJŲ SKAIČIUOKLĖ


Optimalus estrogenų kiekis didina organizmo ląstelių jautrumą insulinui: kontroliuojamas apetitas ir svoris. Didelis estrogenų kiekis sumažina organizmo ląstelių jautrumą insulinui: nejaučiate sotumo po valgio, nuolat persivalgote, padidėja saldumynų poreikis. Svoris didėja greitai, jį sunku kontroliuoti. Ląstelių jautrumą insulinui padės atstatyti reguliarus fizinis aktyvumas ir subalansuota mityba. 


Estrogenai, veikdami kartu su antinksčių hormonais, sulaiko natrį, o su natriu ir vandenį. Tokios moterys visada turės celiulitą. Jei norite sumažinti skysčių susikaupimą, sumažinkite druskos suvartojimą iki 5 g per parą. Gerkite pakankamai vandens,  nes vanduo yra natūralus diuretikas, šalinantis natrį. 


Sportuojančioms moterims estrogenai - naudingi

Sportuojant su svarmenimis, estrogenai didina raumenų masę ir saugo nuo pažeidimo. Estrogenai padidina riebalų kaupimąsi raumenų ląstelėse, ko pasekoje intensyvių treniruočių metu raumenys energijai naudoja riebalus, be to sumažėja raumenų katabolizmas (irimas). Moterys po treniruočių atsistato greičiau nei vyrai. Kuo didesnė raumenų masė, tuo daugiau riebalų sudeginsite. 


Kaip kontroliuoti estrogenų kiekį organizme:


Kontroliuokite kūno svorį.

Estrogenus gali gaminti ir saugoti riebalinis audinys. Du trečdaliai moterų turi viršsvorio. Kuo daugiau riebalų, tuo daugiau estrogenų.


Sumažinkite kavos vartojimą.

Moterų, kurios suvartoja 500 mg kofeino (vidutiniškai penki puodeliai kavos), estrogenų kiekis, ankstyvoje folikulinėje fazėje, 70 proc. didesnis nei tų, kurios vartoja 100 mg kofeino.


Valgykite kryžmažiedžių šeimos daržoves.

Brokoliai, briuselio ir žiediniai kopūstai, savo sudėtyje turi medžiagos: indol-3-karbinol, kuri aktyvų estrogeną verčia mažiau aktyviu ir kenksmingu. Jei nemėgstate šių daržovių, vartokite papildus su DIM. Diindolilmetanas (DIM) organizme gaminamas iš indol-3-karbinol.


DIM organizme gali veikti kaip estrogenas, be to, gali blokuoti estrogenų poveikį. Manoma, kad jis padeda sunaikinti vėžines ląsteles ir mažina patinimą. Tačiau patikimų mokslinių įrodymų apie DIM naudojimą krūties vėžio, prostatos vėžio ir kitų ligų gydymą dar trūksta.


Vartokite antiestrogeną: kalcio D-gliukaratą. 

Gliukurono rūgštis natūraliai randama: obuoliuose, greipfrutuose, vyšniose, brokoliuose ir briuselio kopūstuose, salotose, liucernoje. Gliukurono rūgštis kepenyse verčia estrogenus į vandenyje tirpią formą, kuri lengvai pašalinama iš organizmo.


Manoma, kad kalcio D-gliukarato vartojimas gali apsaugoti nuo kai kurių vėžio rūšių: prostatos, krūties, kepenų, žarnyno, odos.


Metant svorį, svarbu žinoti savo porcijos dydį. Net ir sveikai valgant, bet viršijant savo kalorijų kiekį, svoris nekris. Užsisakę mitybos planą, tiksliai žinosite, kokio dydžio turi būti Jūsų porcija, be to, galėsite pasirinkti mitybos planą pagal valgymo tipą:


Mitybos planas: "Valgau viską"

Mitybos planas: "Vegetaras"

Mitybos planas: "Be pieno produktų"

Mitybos planas: "Be gliuteno"

Mitybos planas: "Be pieno produktų ir be gliuteno"

Mitybos planas: "Detox"

Mitybos planas: "Šeimai"


Išsirinkite ir užsisakykite mitybos planą: www.emityba.lt

#estrogenai #vezys #riebaludeginimas

bottom of page