Susisiekite su mumis: | +370 655 07454

Nėra angliavandenių - nėra sąnarių!

2019-07-23, 17:07 Autorius: Roberta Mišeikienė

Sąnarių traškėjimas ar skausmas pažįstamas daugeliui, o ypač sportininkams. Sąnarį sudaro: sąnario kapsulė, kurioje yra du kaulai padengti kremzle. Sąnario kremzlės membrana gamina sinovinį skystį: natūralų ir elastingą tepalą, kuris mažina trintį tarp kaulų ir leidžia saugiai judėti. Sinovinio skysčio funkcijos:

  • sutepa sąnarį;
  • natūralus amortizatorius;
  • maitina kremzlės audinius;
  • saugo kaulų paviršius nuo susidėvėjimo;

Jei sinovinio skysčio gaminasi per mažai arba jame trūksta sudedamųjų dalių, pradeda traškėti sąnariai, gali būti jaučiamas skausmas, nes sutrinka sąnario maitinimas.

Sinovinį skystį sudaro: baltymai (proteoglikanai 5-10 proc.), angliavandeniai (glikozaminglikanai 90-95 proc.) ir vanduo.

Jei mityboje trūksta angliavandenių:

Sutrinka glikozaminglikanų gamyba. Laikantis keto ar griežtos baltyminės dietos sutrinka sinovinio skysčio gamyba. Sąnariuose prasideda degeneraciniai procesai, o esant dideliems fiziniams krūviams traumos - garantuotos. Besilaikantys mažai angliavandenių turinčių dietų dažnai mano, kad angliavandenių pakanka gauti iš daržovių ar vaisių. Tačiau tai klaidinga nuomonė. Daržovės ir vaisiai – tai kąstelienos šaltinis, o ląsteliena - tai žarnyno šluota. Krakmolo daržovėse ir vaisiuose yra mažai arba nėra visai, todėl jų nepakanka glikozaminglikanams susidaryti. Nebūkite klaidinami: be krakmolo, nėra glikozaminglikanų!

Sutrinka vandens ir mineralų pusiausvyra. Laikantis mažai angliavandenių turinčių dietų (keto, atkinso, dukano, paleo ir kt.) netenkama daug vandens, o vanduo reikalingas sinoviniam skysčiui susidaryti. Tokių dietų propaguotojai siūlo gerti daug vandens, tačiau jis neužsilaiko organizme, o juo labiau sąnariuose.

Sutrinka atsistatymo procesai. Sąnariuose, kaip ir visame organizme, nuolat vyksta ląstelių atsinaujinimas, kuriam reikalingi baltymai ir angliavandeniai. Pritrūkus nors vienos medžiagos šis procesas sutrinka. Trūkstant angliavandenių organizme vyksta kataboliniai (irimo) procesai. Baltymai pradedami naudoti ne organizmo ląstelių atstatymui, o energijos gamybai, todėl jų pradeda trūkti kaulams ir kremzlėms. Kuo vyresniame amžiuje ir kuo ilgiau trunka mityba su mažu kiekiu angliavandenių, tuo labiau pažeidžiami kaulai ir kremzlės.

Įvertinkite šį straipsnį
(7 balsai)

Komentarai