top of page

Nėra angliavandenių - nėra sąnarių!

Sąnarių traškėjimas ar skausmas pažįstamas daugeliui, o ypač sportininkams. Sąnarį sudaro: sąnario kapsulė, kurioje yra du kaulai padengti kremzle. Sąnario kremzlės membrana gamina sinovinį skystį: natūralų ir elastingą tepalą, kuris mažina trintį tarp kaulų ir leidžia saugiai judėti.

Nėra angliavandenių - nėra sąnarių!

Sinovinio skysčio funkcijos:

  • maitinti sąnario kremzlę;

  • natūralus amortizatorius;

  • mažinti sąnarinių paviršių trintį;

  • apsaugoti nuo infekcijos patekimo į sąnarį, nes sąnarinis skystis turi fagocitų, kurie apsaugo nuo mikrobų ir svetimkūnių;


Jei sinovinio skysčio gaminasi per mažai ar jame trūksta sudedamųjų dalių, sutrinka sąnario maitinimas. Sąnariai pradeda traškėti ir skaudėti, padidėja traumų tikimybė.


Sinovinį skystį sudaro:

  • baltymai (proteoglikanai 5-10 proc.);

  • angliavandeniai (glikozaminglikanai 90-95 proc.);

  • vanduo;


Jei mityboje trūksta angliavandenių:


Sutrinka glikozaminglikanų gamyba.

Laikantis keto ar griežtos baltyminės dietos sutrinka sinovinio skysčio gamyba, nes angliavandeniai (glikozamiglikanai) įeina į sinovinio skysčio sudėtį. Sąnariuose prasideda degeneraciniai procesai, o esant dideliems fiziniams krūviams traumos - garantuotos.


Besilaikantys mažai angliavandenių turinčių dietų dažnai mano, kad angliavandenių pakanka gauti iš daržovių ar vaisių. Tačiau tai klaidinga nuomonė. Daržovės ir vaisiai – tai vitaminų, mineralų ir ląstelienos šaltinis. Krakmolo daržovėse ir vaisiuose yra mažai arba nėra visai, todėl jų nepakanka glikozaminglikanams susidaryti. Nebūkite klaidinami: be krakmolo, nėra glikozaminglikanų!


Sutrinka vandens ir mineralų pusiausvyra.

Laikantis mažai angliavandenių turinčių dietų (keto, atkinso, dukano, paleo ir t.t.), netenkama daug vandens, o vanduo reikalingas sinoviniam skysčiui susidaryti. Tokių dietų propaguotojai siūlo gerti daug vandens, tačiau jis neužsilaiko organizme, o juo labiau sąnariuose.


Sutrinka atsistatymo procesai.

Sąnariuose, kaip ir visame organizme, nuolat vyksta ląstelių atsinaujinimas, kuriam reikalingi baltymai, riebalai, angliavandeniai vitaminai ir mineralai. Pritrūkus nors vienos medžiagos, šis procesas sutrinka. Trūkstant angliavandenių organizme vyksta kataboliniai (irimo) procesai, o baltymai pradedami naudoti ne organizmo ląstelių atstatymui, o energijos gamybai. Baltymų pradeda trūkti kaulams ir kremzlėms. Kuo vyresniame amžiuje ir kuo ilgiau trunka mityba be agliavandenių ar su mažu kiekiu angliavandenių, tuo labiau pažeidžiami kaulai ir kremzlės.


Valgyk skaniai ir lieknėk be streso su www.emityba.ltIndividualus mitybos planas. Subalansuotas. Įvairus. Receptai - tik 5 ingredientai!


#sanariai #angliavandeniai

bottom of page