top of page
Still Life

Gaukite individualų mitybos planą, kuris tikrai veikia.​
Pirmi rezultatai jau po 7 dienų!

2-Receptas-telefone.png
Mintybos-planavimas-telefone-m.png

Kolageno tipai, funkcijos ir nauda

Kolagenas yra pagrindinis kaulų, odos, raumenų ir kitų kūno dalių komponentas. Jis gali pagerinti odos būklę, sumažinti sąnarių skausmą ir užkirsti kelią kaulų retėjimui.


Kolageno tipai, funkcijos ir nauda

Žmogaus kūnas - tai sudėtinga ir daugialypė sistema, o svarbiausias šios sistemos komponentas – raumenų ir kaulų karkasas leidžiantis judėti erdvėje ir saugantis vidaus organus nuo fizinio poveikio.


Kauluose, raumenyse, sausgyslėse ir odoje yra jungiamojo audinio, kurį sudaro kolagenas, gausiausias baltymų tipas žmogaus organizme. Pagrindinė kolageno funkcija – užtikrinti odos ir kaulų tvirtumą, sąnarių lankstumą ir elastingumą.

Pats baisiausias kolageno priešas - tai laikas...

Beveik ⅓ mūsų kūno sudaro kolagenas, tačiau kaip nebūtų gaila, vidutiniškai nuo 25 metų amžiaus pradedame jį prarasti. Sulaukus 40 metų, organizmo gebėjimas gaminti kolageną sumažėja 25 proc., o po 60 - daugiau nei 50 proc.


Nuo 25 metų, ne tik pradeda mažėti kolageno gamyba, bet ir sulėtėja kolageno atsistatymo procesai odoje, sąnariuose ir kauluose. Stresas, rūkymas, nesveika mityba, miego trūkumas, oksidacinis stresas, saulės spinduliuotė ir daugybė kitų veiksnių padidina kolageno poreikį bei lėtina kolageno gamybą.


Kolageno poreikis padidėja paauglystėje sparčiai augant, esant didelėms kaulų ir raumenų apkrovoms, sportuojant, po traumų ar operacijų.


Moksliniai tyrimai teigia, kad organizmo papildymas kolagenu gali būti naudingas sąnariams, kaulams, odai, plaukams, nagams net kraujagyslėms. Be to, kolagenas naudingas artrito, osteoporozės, su amžiumi susijusių sąnarių ir raumenų ligų, odos senėjimo, raukšlių, celiulito ir net širdies ir kraujagyslių ligų bei priešlaikinio senėjimo profilaktikai.

Kolagenas gali sulėtinti senėjimo procesus

Kolagenas - tai nėra viena molekulė, tai yra didžiulė giminingų molekulių šeima, kurių kiekviena turi skirtingą struktūrą ir funkcijas. Kiek skirtingų kolageno tipų nustatyta?


Nors gyvename informacijos amžiuje, vis dar nėra tikslaus atsakymo kiek yra kolageno tipų ir kokias funkcijas jis atlieka mūsų kūne. Kai kurie mokslininkai teigia, kad yra 16 kolageno tipų, kiti - kad 28 tipai. Maisto papildų pasaulyje yra paplitę 5 kolageno tipai, tačiau įsidėmėkite, kad hidrolizuotame kolagene gali būti keli kolageno tipai.


Kolageno suvartojimą galite padidinti valgydami gyvulinį maistą ir kaulų sultinį arba vartodami papildus. Kolageno įsisavinimas iš maisto gali būti ne toks efektyvus kaip iš papildų.


Labiausiai paplitusi kolageno forma papilduose - tai hidrolizuotas kolagenas. Hidrolizuotas - tai procesas, naudojamas kolagenui gauti. Hidrolizės proceso metu didesni kolageno junginiai suskaidomi į mažesnius vienetus - peptidus, kurie turi mažesnę molekulinę masę, todėl geriau pasisavinami.

Kolageno tipai žmogaus organizme

Kolageno tipai, funkcijos ir nauda:

I tipo kolagenas.

 • Nugalėtojas, nes jo mūsų organizme randama daugiausia, net - 90 proc.

 • Jis dažniausiai randamas odoje, plaukuose, naguose, kauluose (sudaro daugiau kaip 90 proc. organinės kaulų masės), organuose (organų kapsulėse), sausgyslėse, akyse (ragenoje) ir raiščiuose (fascijose), išskyrus kremzlinį audinį.

 • I tipo kolagenas yra toks populiarus, kad jam skirta beveik visa pramonė.

 • Greičiausiai nerasite nė vieno maisto papildo, kuriame nebūtų I tipo kolageno, nes jį lengva gauti.

 • I tipo žuvies kolagenas turi tiesioginį poveikį odai/plaukams/nagams.

 • GERIAUSI I TIPO KOLAGENO ŠALTINIAI: galvijai, kiaušiniai, vištiena, žuvys.

-----------------------------------

Mitybos planas svoriui mesti

II tipo kolagenas.

 • Pagrindinis kremzlių, tarpslankstelinių diskų ir akies stiklakūnio komponentas.

 • Jis yra gyvybiškai svarbūs normaliam kaulų ir dantų vystymuisi.

 • GERIAUSI II TIPO KOLAGENO ŠALTINIAI: vištiena.

 • Kolagenas, gaunamas iš vištų (II tipo), turi tvirtų įrodymų, kad palaiko sveikus sąnarius, kremzles ir kovoja su uždegimu bei skausmu.

1993 m. atlikto mokslinio tyrimo, kuriame dalyvavo 60 sunkiu aktyviu reumatoidiniu artritu sergančių pacientų, rezultatai parodė, kad vartojant 3 mėn. II tipo kolageną sumažėjo sąnarių patinimas ir jautrumas, o keturi pacientai pasiekė ligos remisiją. Jokio šalutinio poveikio nebuvo pastebėta.

--------------------------------


III tipo kolagenas.

 • Randamas kaip pagrindinis struktūrinis komponentas tuščiaviduriuose organuose, tokiuose kaip kraujagyslių sienelės, gimda ir žarnynas, t.y. audiniuose, kurie turi atlaikyti tempimą; plaučiuose ir raumenyse.

 • Jis taip pat randamas daugelyje kitų audinių, susijusių su I tipo kolagenu.

 • GERIAUSI III TIPO KOLAGENO ŠALTINIAI: galvijai, vištiena.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad III tipo kolagenas - pagrindinė kraujagyslių sudedamoji dalis!

1987 m. atliktas tyrimas, kurime dalyvavo 14 žmonių, parodė, kad beveik pusė jų mirė nuo aneurizmų, o jų arterijų sienelėse trūko III tipo kolageno. Tačiau, ar III tipo kolageno vartojimas būtų padėjęs? Neaišku...

 • Kas yra pagrindinė kraujagyslių sudedamoji dalis? kolagenas.

 • Kokio tipo kolagenas sudaro kraujagysles? III tipas.

 • Kas sudaro tik apie 10-14 proc. standartinę šiuolaikinio žmogaus dietą? baltymai.

 • O kiek kolageno yra baltymuose? beveik nėra.

 • Ar galima sakyti, kad daugelis mirčių, susijusių su silpnomis kraujagyslėmis, yra susijusios su genetiniais ir/arba mitybos kolageno trūkumais? neaišku...

-----------------------------


V tipo kolagenas.

 • Būtinas I ir III tipo kolageno susidarymui.

 • Randamas odos ir epidermio jungtyje, placentos audiniuose.

 • Taip pat yra audiniuose, kur yra I tipo kolageno.

 • Randamas kauluose, akyse (ragenoje).

 • Jis yra tarpląstelinė raumenų, kepenų, plaučių ir placentos karkasas, plaukai.

 • V tipo kolagenas gaunamas su maistu, neskaidomas žarnyne, tačiau įsisavinamas hidrolizuotas.

 • GERIAUSI 5 TIPO KOLAGENO ŠALTINIAI: kiaušiniai (tiksliau: kiaušinio lukštų membranų kolagenas)

-------------------------------


X tipo kolagenas.

 • Randamas sąnariuose ir kauluose ir vaidina pagrindinį vaidmenį šių struktūrų sveikatai.

 • X TIPO KOLAGENO ŠALTINIAI: kiaušiniai (tiksliau, kiaušinių lukštų membranų kolagenas), vištiena.

 • Tačiau, arba jums reikia sunkvežimio kiaušinių kiekvieną dieną, kad gautumėte X tipo kolageno kasdienę porciją, arba tiesiog vartokite multikolageną.

-----------------------------


Ar gauname kolageno su maistu? Žinoma! Pirmiausia, gaukite kolageno iš maisto, o esant jo trūkumui, vartokite jo papildomai su papildais. Naudingiausia rinktis kompleksinį (I, II, III, V, X - tipų) kolageną, kuriame būtų kolageno iš kelių šaltinių: galvijų, vištų, žuvies ir kiaušinių lukštų membranų.


 • Labiausiai paplitusi kolageno forma papilduose - tai hidrolizuotas kolagenas.

 • Hidrolizuotas - tai reiškia procesą, naudojamą kolagenui gauti.

 • Hidrolizės proceso metu didesni kolageno junginiai suskaidomi į mažesnius vienetus - peptidus, kurie turi mažesnę molekulinę masę, todėl organizmui hidrolizuotą kolageną lengviau įsisavinti.

 • Kiek kolageno turėtumėte suvartoti per dieną, kolkas nėra jokių nustatytų jokių tikslių gairių – tai priklauso nuo to, kokios kokybės kolageną perkate, kokią formą pasirinkote, kokia yra naudojimo instrukcija ir paskirtis.

 • Kadangi hidrolizuoti kolageno peptidai yra viena iš labiausiai paplitusių formų ir lengviau pasisavinami nei kitos rūšys, tyrimai parodė, kad net 2,5 gramo paros dozė gali būti naudinga odos, plaukų ir nagų bei žarnyno ir sąnarių sveikatai palaikyti.


P.s.

Augant kolageno, naudojimui odos priežiūrai, 2019 m., buvo atliktas mokslinis tyrimas, kurio tikslas buvo apžvelgti mokslinę literatūrą ir įvertinti kolageno papildų naudojimo veiksmingumą odai.


Išvados: peržiūrėta vienuolika tyrimų, kuriuose iš viso dalyvavo 805 pacientai. Nustatyta, kad geriami kolageno papildai padidino odos elastingumą, drėkinimą ir odos kolageno tankį, bei yra perspektyvūs žaizdoms gydyti ir nukreipti prieš odos senėjimą. Kolageno papildai yra saugūs ir neturėjo šalutinio poveikio.


Individualus mitybos planas: Registruotis dabar

Valgykite skaniai ir lieknėkite be streso!Šaltiniai:


bottom of page