KONTAKTAI

 +370 655 07454

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Pinterest Icon

© 2019 UAB Sveikatinimo Akademija. Visos teisės saugomos

  • Roberta Mišeikienė

Imunitetas: Įgimtas ir įgytas imunitetas

Imunitetas - (lot. laisvumas nuo ko nors) - tai organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo viso to, kas genetiškai jam nepriimtina: nuo virusų, bakterijų, mikrobų, svetimų baltymų ir kt. Tačiau daugelis žmonių mano, kad imunitetas – tai šventoji dvasia, kuri gyvena mumyse ir saugo nuo visko.


Imunitetas - tai nėra šventoji dvasia.   Imunitetas turi savo ląsteles, kurios gimsta, mokosi, gyvena ir miršta mūsų kūne. Jos atlieka gamtos užduotas apsaugines funkcijas.

 

Imunitetas gali būti įgimtas ir įgytas.


Įgimtas imunitetas dar vadinamas rūšiniu. Tai reiškia, kad kiekviena gyvybės rūšis, kuri gyvena mūsų žemėje, serga tik tomis ligomis, kurios būdingos tai rūšiai. Pavyzdžiui, šunys neserga raudonuke ar tymais, drambliai - kokliušu, žmonės neserga kačių maru ir t.t.


 Įgimtam imunitetui priklauso oda ir gleivės.


Oda – tai didžiausias mūsų kūno organas, kuris saugo ne tik nuo šalčio ir karščio, bet ir nuo parazitų, grybelių, bakterijų ir t.t. Juk visi žinome, kai įsipjauname į pirštą, saugome jį, kad nepakliūtų bakterijos, kad neužpūliuotų.


Kosėjimas ir čiaudėjimas - tai įgimta apsauga nuo mikroorganizmų. Mikroorganizmai įklimpsta sutirštėjusiose gleivėse ir nebegali patekti toliau į organizmą.


Viduriavimas ir vėmimas taip pat apsauga nuo įsibrovėlių. Limfoidinis audinys ir gleivės, kurios susidaro žarnyne, saugo mus nuo bakterijų ir kitų įsibrovėlių. Papuolus, pavyzdžiui, salmonelei, mes vemiame ir viduriuojame, kūnas stengiasi kuo greičiau atsikratyti kenkėjo.


 Įgimtam imunitetui priklauso ir skrandžio sultys, kurios naikina įvairius ligų sukėlėjus, kurie patenka su maistu, taip pat gerosios žarnyno bakterijos, kurios kovoja su blogosiomis.


Įgytas imunitetas


Tai toks imunitetas, kuris susiformuoja kontaktuojant su įvairiais antigenais. Įgytas imunitetas yra skirstomas į pasyvų ir aktyvų.


Pasyvus imunitetas 

Kurį gauname su motinos priešpieniu. Vaiko imuninė sistema su priešpieniu gauna visą imuninę patirtį, kurią sukaupė mama ir praėjusios kartos. Dauguma, motinos priešpienyje sukauptų antikūnių, gauna vaikas, pirmosiomis gyvenimo akimirkomis. Priešpienio negavę vaikai serga dažniau, imunitetas silpnesnis. Veterinarai žino, kad gimę kačiukai ieško tik to spenio, iš kurio niekas dar nežindė.


Gyvūnams reikia priešpienio, kad galėtų išgyventi gamtoje.

Aktyvus imunitetas

Įgyjamas, persirgus kokia nors infekcine liga ar pasiskiepijus. Gydytojai žino, kad vaikų ligomis suaugusiems pavojinga susirgti. Vaikai perserga lengvai vėjaraupiais, raudonuke, o vyresniame amžiuje susirgusiems žmonėms gresia didžiulės komplikacijos.

131 views