top of page

Imunitetas: Įgimtas ir įgytas imunitetas

Imunitetas - (lot. laisvumas nuo ko nors) - tai organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo viso to, kas genetiškai jam nepriimtina: nuo virusų, bakterijų, mikrobų, svetimų baltymų ir kt. Tačiau daugelis žmonių mano, kad imunitetas – tai šventoji dvasia, kuri gyvena mumyse ir saugo nuo visko.

Imunitetas: Įgimtas ir įgytas imunitetas
Imunitetas - tai nėra šventoji dvasia. Imunitetas turi savo ląsteles, kurios gimsta, mokosi, gyvena ir miršta mūsų kūne. Jos atlieka gamtos užduotas apsaugines funkcijas.

Imunitetas gali būti įgimtas ir įgytas


Įgimtas imunitetas dar vadinamas rūšiniu. Tai reiškia, kad kiekviena gyvybės rūšis, kuri gyvena mūsų žemėje, serga tik tomis ligomis, kurios būdingos tai rūšiai. Pavyzdžiui, šunys neserga raudonuke ar tymais, drambliai - kokliušu, žmonės neserga kačių maru ir t.t.


Įgimtam imunitetui priklauso oda ir gleivės


Oda – tai didžiausias mūsų kūno organas, kuris saugo ne tik nuo šalčio ir karščio, bet ir nuo parazitų, grybelių, bakterijų ir t.t. Juk visi žinome, kai įsipjauname į pirštą, saugome jį, kad nepakliūtų bakterijos, kad neužpūliuotų.


Kosėjimas ir čiaudėjimas - tai įgimta apsauga nuo mikroorganizmų. Mikroorganizmai įklimpsta sutirštėjusiose gleivėse ir nebegali patekti toliau į organizmą.


Viduriavimas ir vėmimas taip pat apsauga nuo įsibrovėlių. Limfoidinis audinys ir gleivės, kurios susidaro žarnyne, saugo mus nuo bakterijų ir kitų įsibrovėlių. Papuolus, pavyzdžiui, salmonelei, mes vemiame ir viduriuojame, kūnas stengiasi kuo greičiau atsikratyti kenkėjo.


Įgimtam imunitetui priklauso ir skrandžio sultys, kurios naikina įvairius ligų sukėlėjus, kurie patenka su maistu, taip pat gerosios žarnyno bakterijos, kurios kovoja su blogosiomis.


Įgytas imunitetas - tai toks imunitetas, kuris susiformuoja kontaktuojant su įvairiais antigenais. Įgytas imunitetas yra skirstomas į pasyvų ir aktyvų.


Pasyvus imunitetas - tai imunitetas, kurį gauname su motinos priešpieniu. Vaiko imuninė sistema su priešpieniu gauna visą imuninę patirtį, kurią sukaupė mama ir praėjusios kartos. Dauguma motinos priešpienyje sukauptų antikūnių, gauna vaikas, pirmosiomis gyvenimo akimirkomis. Priešpienio negavę vaikai serga dažniau, imunitetas silpnesnis. Veterinarai žino, kad gimę kačiukai ieško tik to spenio, iš kurio niekas dar nežindė.

Gyvūnams priešpienis gyvybiškai reikalingas, kad galėtų išgyventi laukinėje gamtoje.

Aktyvus imunitetas - įgyjamas, persirgus kokia nors infekcine liga ar pasiskiepijus. Gydytojai žino, kad vaikų ligomis suaugusiems pavojinga susirgti. Vaikai perserga lengvai vėjaraupiais, raudonuke, o vyresniame amžiuje susirgusiems žmonėms gresia didžiulės komplikacijos.


Kiekviena gyva ląstelė kūne yra sudaryta iš maisto, kurį valgote. Jei stabiliai valgote šlamštą, tai Jūsų kūno ląstelės sudarytos iš šlamšto. Valgyti ir gerti reikia tiek, kad atkurtum jėgas, o ne jas slopintum.


Sužinok, kiek suvartoti kalorijų metant svorį: KALORIJŲ SKAIČIUOKLĖ


Individualus mitybos planas. Receptai - tik 5 ingredientai! www.emityba.lt


#imunitetas

bottom of page