top of page

Kaip teisingai numesti svorį ir išvengti lėtinių ligų

Kaip jau supratote iš pavadinimo, ši mitybos istorija ne tik apie mitybą, bet ir apie sveikatą. Ateina laikas, kai žmogus nebeturi laiko delsti ir turi pasirinkti: ar numesti svorį, ar pradėti vartoti vaistus. Delsimas ar neteisingai pasirinkta svorio mažinimo strategija tik pablogina situaciją.

Rasa (vardas pakeistas): svoris - 103 kg; ūgis – 170 cm; amžius – 45 metai. Kūno masės indeksas (KMI) - 35.64 - II laipsnio nutukimas / didelė lėtinių susirgimų rizika. KMI parodo mitybos ir sveikatos būklę. Moteris nesportuoja, tačiau dirbdama masažuotoja, sudegina nemažai kalorijų.


Rasos nutukimas pasiekė II laipsnį, o blogiausia, kad didžioji riebalų dalis susikaupusi ant pilvo. Toks nutukimas vadinamas: “obuolio” tipo nutukimu, o jo palydovas – didelis visceralinių riebalų kiekis (kai riebalai kaupiasi ant vidaus organų). Visceraliniai riebalai ženkliai padidina širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, depresijos, vėžio ir kitų lėtinių ligų riziką.


Rasa pradeda vardinti sveikatos problemas: padidėjęs cholesterolis, trigliceridai, cukrus, apriebėjusios kepenys, pašalinta tužies pūslė, padidėjęs kraujo spaudimas, aterosklerozė, nustatytas metabolinis sindromas, vidurių užkietėjimas, nugaros skausmai...


Labiausiai Rasą neramina padidėjęs cukraus kiekis kraujyje ir gręsiantis II tipo diabetas su visomis komplikacijomis. O čia dar pandemija ir korona... Mokslas įrodė, kad cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos bei nutukimas ženkliai pablogina Covid-19 ligos eigą ir prognozes.


Rasa pasimetusi ir sutrikusi, nebežino nuo ko pradėti atstatinėti savo sveikatą. Gydytojų verdiktas: pasirinkimai tik du: mesti svorį arba vartoti vaistus, kurie mažina cukrų, kraujo spaudimą, cholesterolį ir t.t. Viduriuko jau nebėra...


Atėjo tokia diena, kai reikia rinktis: ar pradėti vartoti vaistus, ar pradėti kontroliuoti savo mitybą, o tuo pačiu ir gyvenimą.


Nutukimas, kartu su lėtinėmis ligomis, neatsiranda per vieną dieną, vadinasi, reikės laiko ir kantrybės metant svorį ir formuojant teisingus mitybos įpročius.


Tačiau Rasa jau du metus stengiasi numesti svorį, nes puikiai supranta, kad nutukimas – tai pagrindinė jos sveikatos problemų priežastis, o svoris nekrenta.


Ji įsitikinusi, kad valgo sveikai: baltymus derina tik su daržovėmis, maistą dažniausiai ruošia garuose arba verda, košių, bulvių, miltų, makaronų nevalgo. Pusryčiams (kuriuos Rasa valgo 12 val. ar vėliau) renkasi viso grūdo duoną su sūriu ar lašiša, pridėtinio cukraus vengia, tik retkarčiais pasilepina bandele ar juodo šokolado gabalėliu. Alkoholio nevartoja.


Pasiklausius tokio pasakojimo, žmogus turėtų būti lieknas kaip nendrė...


Tačiau:

vietoj pietų tik užkandžiavimas, nes, kaip sako Rasa, dirbant su klientais nėra laiko normaliai pavalgyti. Vakarienės gausios (už visą dieną). Rasa eina miegoti vėlai (apie 1 val. nakties), todėl po vakarienės dar užkandžiauja įvairiais sūriais, vytinta mėsyte ir žuvyte (nes mano, kad šis maistas neturi angliavandenių, todėl nedidina cukraus kiekio kraujyje, tačiau užmiršta, kad šis maistas turi daug kalorijų, riebalų ir druskos).


Rasa pirko ne vieną mitybos planą, tačiau laikydavosi trumpai, nes pabosdavo neįvairus maistas, sudėtingi receptai. Be to, mitybos planuose nebuvo nurodytas kalorijų, baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekis, todėl Rasa negalėjo kontroliuoti suvartojamų kalorijų ir maistinių medžiagų, tame tarpe ir angliavandenių, kiekio, todėl juos stengėsi visai išbraukti iš savo raciono.


Mitybos plane turi būti nurodyta kiekvienos maisto porcijos maistinė vertė.


Per du metus Rasa išbandė beveik visas mitybos madas: protarpinį badavimą, maisto derinimą, keto dietą, atkinso dietą, mitybą be pieno, be gliuteno, gėrė "liekninančius" kokteilius, šarmino ir valė organizmą ir t.t.


Išvada: tik be reikalo sugaištas brangus laikas, vis didėjantis nutukimas ir lėtinių ligų puokštė. O blogiausia, kad Rasa nesuformavo sveikos mitybos įpročių, nes dabartinė jos mityba visiškai sudarkyta:

  • nėra mitybos režimo;

  • per didelis kalorijų suvartojimas;

  • angliavandenių ir ląstelienos trūkumas;

  • per didelis gyvulinių riebalų ir druskos kiekis;

  • gausus valgymas antroje dienos pusėje;

  • Rasa užmiršo, kad bet koks maistas, tame tarpe ir sveikas maistas, turi kalorijų, kurių perteklius virsta į riebalus.

Ką daryti?

  • nusiraminti ir susikaupti;

  • suvartoti tokį kalorijų kiekį, kad kristų svoris;

  • griežtai laikytis mitybos režimo ir sveikos mitybos principų.


Rasa pradėjo laikytis mitybos plano, sudaryto vadovaujantis sveikos mitybos taisyklėmis ir pagrindiniais dietologijos principais: saikas, įvairumas, balansas. Per 8 mėnesius ji numetė 20 kg, ženkliai sumažėjo pilvo apimtis, susinormalizavo cukraus ir cholesterolio kiekis kraujyje, nebekyla kraujo spaudimas.


Sėkmės tau Rasa ir daug daug sveikatos...p.s.

Atsiminkite, kad savo mitybos režimą planuojate jūs patys, o ne klientai. "Prie gero noro", visada galima suderinti darbą ir valgymus. Bet, žinoma, rinktis jums...


Dažnai kalbama apie įvairius mitybos sutrikimus (anoreksiją, bulimiją, persivalgymą ir t.t.) tačiau šiuo metu, nuolat susiduriu su žmonėmis, kurie, vadovaudamiesi kažkokiomis iškreiptomis mitybos teorijomis, susikuria ne tik iškreiptą mitybą, bet ir mitybos režimą. O svarbiausia, po tokių drąstiškų eksperimentų su savo kūnu, sutrinka sveikata.


Negaiškite brangaus laiko vaikydamiesi visokiausių mitybos madų (keto, protarpinio badavimo, be angliavandenių, be mėsos, be gliuteno, be pieno ir t.t.), nes mados ateina ir išeina, o jūs liekate su savo neišspręstomis problemomis ir sugadinta medžiagų apykaita. Laikas eina, o gyvenimas tik vienas...


Biblijoje rašoma: „Ar nežinote, kad Jūs esate Dievo šventykla ir jumyse gyvena Dievo Dvasia? Jei kas Dievo šventyklą niokoja, tą Dievas suniokos, nes Dievo šventykla šventa, ir toji šventykla tai Jūs!“ (Ištrauka iš Biblijos, Pirmasis laiškas korintiečiams).


Norite valgyti sveikiau ir numesti svorio? Pasiekite savo Svajonę! Užpildykite kalorijų skaičiuoklę ir rinkitės geriausią mitybos planą savo tikslui pasiekti.


Užsisakę mitybos planą, tiksliai žinosite, kokio dydžio turi būti Jūsų porcija.bottom of page