top of page
Still Life

Gaukite individualų mitybos planą, kuris tikrai veikia.​
Pirmi rezultatai jau po 7 dienų!

2-Receptas-telefone.png
Mintybos-planavimas-telefone-m.png

Skydliaukės problemas gali sukelti vandens trūkumas

Vandens trūkumas nėra pagrindinė skydliaukės ligų priežastis, tačiau nepakankamas vandens suvartojimas gali prisidėti prie jų vystymosi. Sužinokite, koks gyvybiškai svarbus skydliaukės ryšys su vandeniu.


Sužinokite, koks gyvybiškai svarbus skydliaukės ryšys su vandeniu

Norint suprasti vandens reikšmę skydliaukei, būtina suvokti skydliaukės funkcijas. Skydliaukė - tai labai svarbus endokrininės sistemos organas, atsakingas už medžiagų apykaitos procesų reguliavimą organizme.


Skydliaukė gamina hormonus – trijodtironiną (T3) ir tiroksiną (T4), kurie kontroliuoja medžiagų apykaitą, energijos gamybą ir ląstelių augimą. Šie hormonai sintetinami iš jodo, kurį gauname su maistu, ir veikia kaip pasiuntiniai, reguliuodami organizmo ląstelių veikimo greitį.


Hidratacija - tai organizmo aprūpinimas pakankamu skysčių kiekiu. Tinkama hidratacija būtina organizmo skysčių balansui palaikyti ir prarastų skysčių atstatymui. Organizmas netenka skysčių su prakaitu, šlapimu ir kvėpavimu, todėl juos reikia nuolat atstatyti.


Dehidratacija – tai vandens kiekio organizme sumažėjimas mažiau nei fiziologinė norma, kai pradeda trikti normali fiziologinė organizmo veikla.


Sužinokite, kaip hidratacija gali teigiamai paveikti skydliaukės veiklą.
Gyvybiškai svarbus skydliaukės ryšys su vandeniu:

Vanduo užtikrina jodo tirpumą ir transportavimą.

 • Jodas yra būtinas skydliaukės hormonų gamybai.

 • Nes jodas vandenyje tirpus mineralas, todėl lengvai tirpsta kūno skysčiuose.

 • Kai yra tinkama organizmo hidratacija palengvinama jodo kelionė į skydliaukę, kurioje jis gali dalyvauti hormonų sintezėje.

 • Tinkama organizmo hidratacija užtikrina jodo tirpumą ir sklandų tiekimą į skydliaukę.


Vanduo padeda skydliaukės hormonų sintezei.

 • Skydliaukės hormonų sintezei reikia pakankamai vandens, nes vanduo yra pagrindinis skydliaukės folikulų, kuriuose vyksta hormonų sintezė, komponentas.

 • Dehidratacija gali paveikti skydliaukės folikulinių ląstelių funkciją, ko pasekoje pablogėja jų gebėjimas sintetinti ir išskirti skydliaukės hormonus reaguojant į tirotropinio hormono (TTH/TSH) stimuliaciją.

 • Dehidratacija gali sutrikdyti skydliaukės hormonų sintezę ir sekreciją, ko pasekoje susilpnėja skydliaukės funkcija.


Skydliaukės hormonų konversija (virtimas).

 • Periferiniuose audiniuose, kepenyse ir inkstuose, neaktyvus skydliaukės hormonas tiroksinas (T4) konvertuojamas į aktyvų trijodtironiną (T3).

 • Šiame procese dalyvauja fermentai, kurių veiklai būtinas vanduo.

 • Dehidratacija gali trukdyti T4 konversijai į T3, dėl to gali sumažėti aktyvių skydliaukės hormonų kiekis organizme.


Skydliaukės hormonų transportavimas.

 • Vanduo, kaip pagrindinis kūno skysčių komponentas, palengvina skydliaukės hormonų transportavimą per kraują į tikslines ląsteles ir audinius.

 • Skydliaukės hormonai cirkuliuoja kraujyje, susijungę su transportiniais baltymais, tokiais kaip tiroksiną surišantis globulinas (TBG) ir transtiretinas.

 • Pakankamas vandens suvartojimas palaiko tinkamą kraujo tūrį ir cirkuliaciją, palengvindamas skydliaukės hormonų transportavimą į tikslinius audinius.

 • Dehidratacija gali sumažinti kraujo tūrį ir padidinti klampumą, o tai gali turėti įtakos skydliaukės hormonų pasiskirstymui ir prieinamumui periferiniuose audiniuose.Kūno temperatūros reguliavimas.

 • Pagumburis - kūno termoreguliacijos centras, stebi pagrindinę kūno temperatūrą ir reguliuoja kūno šilumą.

 • Kai kūno temperatūra nukrenta žemiau tam tikro lygio, pagumburis stimuliuoja fiziologines reakcijas, kad padidintų šilumos gamybą ir taupytų šilumą.

 • Skydliaukės hormonai prisideda prie šio proceso padidindami metabolinę šilumos gamybą.

 • Ir atvirkščiai, kai kūno temperatūra pakyla virš nustatytos ribos, pagumburis paleidžia mechanizmus, skirtus šilumai išsklaidyti ir temperatūrai sumažinti, pvz., prakaitavimą ir odos kraujagyslių išsiplėtimą.

 • Skydliaukė ir vanduo atlieka svarbų vaidmenį organizmo termoreguliacijoje, padėdama organizmui palaikyti pastovią vidinę temperatūrą.

 • Dehidracija gali sutrikdyti šiuos procesus, paveikti bendrą medžiagų apykaitą ir turėti įtakos skydliaukės funkcijai.


Vandens poveikis pagumburio-hipofizės-skydliaukės (HPT) ašiai.

 • Pagumburio-hipofizės-skydliaukės (HPT) ašis reguliuoja skydliaukės hormonų sintezę ir sekreciją per grįžtamojo ryšio mechanizmus, apimančius pagumburį, hipofizę ir skydliaukę.

 • Vandens balansas yra labai svarbus norint palaikyti tinkamus grįžtamojo ryšio mechanizmus HPT ašyje.

 • Dehidratacija gali sutrikdyti šį grįžtamąjį ryšį, todėl gali sutrikti skydliaukės hormonų reguliavimas.


Organizmo papildymas vandeniu gali pagerinti skydliaukės veiklą

Kaip palaikyti tinkamą hidrataciją:

Sąmoninga hidratacija.

Atkreipkite dėmesį į troškulio signalus ir reguliariai gerkite vandenį, ypač tais atvejais, kai padidėja skysčių netekimas, pavyzdžiui, karštas oras, prakaitavimas, skysčių netekimas dėl įvairių priežasčių (viduriavimas, vėmimas) ar fizinis aktyvumas.


Stebėkite hidratacijos būseną.

Atkreipkite dėmesį į dehidratacijos požymius, tokius kaip burnos džiūvimas, tamsus šlapimas ar nuovargis, ir atitinkamai pakoreguokite skysčių suvartojimą.


Drėkinantis maistas.

Į savo racioną įtraukite vandens turintį maistą, pavyzdžiui, vaisius ir daržoves, kad papildytumėte skysčių suvartojimą.


Ribokite dehidratuojančius gėrimus.

Sumažinkite gėrimų, tokių kaip kofeino ar alkoholinių gėrimų, vartojimą, nes jie sukelia dehidrataciją.


Apibendrinant galima teigti, kad vanduo vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį palaikant optimalią skydliaukės funkciją, nes palengvina hormonų sintezę, konversiją, transportavimą ir medžiagų apykaitos procesų reguliavimą. Tinkama hidratacija yra būtina norint palaikyti skydliaukės sveikatą ir bendrą medžiagų apykaitos pusiausvyrą.


Mitybos Planas Be Kalorijų skaičiavimo ir griežto ribojimo. Personalizuoti, Skanūs ir Sveiki receptai svorio metimui ir gerai sveikatai. Receptai 5 ar mažiau ingredientų ir pirkinių sąrašas tik www.emityba.lt platformoje. Užsisakykite dabar!bottom of page