top of page

Motyvacija sportuoti

Žmogus, laukiantis kol jį kas nors „motyvuos“ rūpintis savo išvaizda, sveikata ir nueiti į sporto salę, panašus į ofiso darbuotoją, kuris darbo metu „sėdi“ internete, nes dirbti nuobodu ir sunku, o ieškoti motyvuotojo linksma ir nesudėtinga. 

Motyvacija sportuoti

Žmogus suvokia, kad kūnas tapo nelankstus, sudribęs, trūksta energijos, kankina sąnarių ir raumenų skausmai, todėl reikėtų pasportuoti. Tačiau tokie pamąstymai tik pablogina situaciją, jei nieko nedaroma. Atsiranda kaltės jausmas, nes apgaudinėti save sudėtinga, bet įmanoma.


Dažnai visais įmanomais būdais ieškoma pasiteisinimo, kad tik išvengti fizinio aktyvumo ar sporto. Lengviausias būdas pateisinti savo tingulį - sakyti aplinkiniams, kad nėra motyvacijos. Žodžiai: „neturiu motyvacijos", reiškia: „įkalbėkite mane sportuoti". Viskas paprasta ir aišku: motyvacijos ieškojimas – tai noras pateisinti savo tingėjimą.

Frazė: "Trūksta motyvacijos sportuoti" = tingiu

Kodėl sportui nereikalinga motyvacija? Sportuoti fitneso salėje – tai ne didvyriškumas, o kasdienybė. Pavyzdžiui, valytis dantis pirmą kartą – tai didvyriškumas, bet vėliau tai tampa kasdienybe, higienos norma ir įpročiu.


Motyvacija ir emocijos veikia CNS (centrinės nervų sistemos) vegetacines funkcijas ir, atvirkščiai, vegetacinės funkcijos veikia motyvaciją ir emocijas (Dadelienė, 2008).


Mokslininkų teigimu, motyvacija ir emocijos priklauso nuo optimalaus fizinio aktyvumo. Sportuojant, endokrininės sekrecijos liaukos išskiria į kraują, limfą ir tarpląstelinį skystį aktyvias medžiagas - hormonus, kurie veikia CNS, per ją darydamos įtaką bendrai žmogaus elgsenai, taip pat ir motorinei funkcijai (Cibas, 1999). Fizinio krūvio metu, išsiskiria endorfinai (laimės hormonai), kurie tiesiogiai turi įtakos Jūsų gerai nuotaikai.

Frazė: "Trūksta motyvacijos sportuoti" = tingiu

Įsivaizduokite, kad radote motyvacijos ir nuėjote į sporto salę. Sportavote savaitę, o gal visą mėnesį! Su motyvacija toli „nenuvažiuosi“. Motyvacija vieną dieną yra, o kitą dieną jos nebėra. Tingulys nugali motyvaciją. Ir tai visai nestebina, juk smegenys diktuoja, kad vietoj treniruotės reikėtų pagulėti.


Smegenys suras daug priežasčių, kad motyvacija silpnėtų. Statistika rodo, kad 90 proc. žmonių, pradėjusių sportuoti fitneso salėje, meta šį užsiėmimą per pirmus 2 mėnesius.


Norint nugalėti tingulį, reikia tiksliai įvardinti priežastį, kuri jums trukdo sportuoti. Neapgaudinėkite savęs, dažniausiai – tai tingėjimas. Sportuojantys žmonės į klausimą: „iš kur randate motyvacijos sportui", atsakys: „reikia netingėti".

Sportuoti reikia, nepriklausomai nuo to, ar turite motyvacijos, ar neturite, pasitelkiant visas savo valios jėgas.

Kartais būna dienų, kai trūksta energijos. Energijos trūkumą gali lemti miego trūkumas, maisto trūkumas ir t.t., tuomet reikia padaryti pertrauką. Pertraukos tarp treniruočių neturėtų būti ilgos, nes atsistatymui užtenka kelių dienų. Kiekvienas naujas geras įprotis parodo, kad jūs nugalėjote savo tingulį ir padeda formuoti vis daugiau naujų įpročių.

Tik valios pastangomis suformuojate įpročius sportuoti, rūpintis savo sveikata ir išvaizda.

Niekam ne paslaptis, kad sportas – tai ne tik gražus, stangrus ir treniruotas kūnas, bet sportas – tai fizinė ir dvasinė sveikata bei ilgaamžiškumas.


Žmogus, įpratęs nugalėti savo tingulį, lengvai įveiks tingulį ir kasdieniuose darbuose. Jei turite neužbaigtų darbų, tai juos atlikti bus taip pat lengva, kaip nuplaukti 2 km baseine ar atlikti sunkią kojų treniruotę. Jei galite prisiversti sportuoti keletą kartų per savaitę, vadinasi, jūs nugalėjote tingulį ir jums nesvarbi jokia motyvacija.


Yra noro – atsiras tūkstančiai galimybių!

Nėra noro – atsiras tūkstančiai priežasčių!

Valia ir tvarka prieš nuotaikas!

Disciplina prieš motyvaciją!


Sveikų receptų mitybos planas


#motyvacija

bottom of page