Susisiekite su mumis: | +370 655 07454

Motyvacija sportuoti

2015-08-25, 14:35 Autorius: Arvydas Mišeikis

Žmogus, laukiantis, kol jį kas nors „motyvuos“ rūpintis savo išvaizda, sveikata ir nueiti į sporto salę, panašus į ofiso darbuotoją, kuris darbo metu „sėdi“ internete, nes dirbti nuobodu ir sunku, o ieškoti motyvuotojo linksma ir nesudėtinga. 

Frazė: „Man trūksta motyvacijos sportuoti" = „Aš tingiu"

Dažnai žmogus suvokia, kad kūnas tapo nelankstus, sudribęs, trūksta energijos, kankina sąnarių ir raumenų skausmai. Reikėtų pasportuoti. Tokie pamąstymai tik pablogina situaciją, jei žmogus nepadaro nieko, kad pakeistų situaciją, atsiranda  kaltės jausmas.

Save apgauti sudėtinga, bet įmanoma. Smegenys visais įmanomais būdais ieško pasiteisinimo, kad tik išvengtų būtino ir sunkaus užsiėmimo sportuoti. Lengviausias būdas pateisinti savo tingulį – sakyti aplinkiniams, kad nėra motyvacijos. Žodžiai:  „neturiu motyvacijos" – lygu „įkalbėkite mane sportuoti". Viskas paprasta, motyvacijos ieškojimas – tai noras pateisinti savo tingėjimą. Isimylėk procesą ir rezultatai ateis patys

Kodėl sportui nereikalinga motyvacija? Sportuoti fitneso salėje – tai ne  didvyriškumas, o kasdienybė. Pavyzdžiui, valytis dantis pirmą kartą – tai didvyriškumas, bet vėliau tai tampa kasdienybe, higienos norma, įpročiu.

Motyvacija, emocijos veikia CNS (centrinės nervų sistemos) vegetacines funkcijas, ir atvirkščiai, vegetacinės funkcijos veikia motyvaciją ir emocijas (R. Dadelienė, 2008)

Mokslininkų teigimu, motyvacija ir emocijos priklauso nuo optimalaus fizinio aktyvumo. Sportuojant, endokrininės sekrecijos liaukos išskiria į kraują, limfą ir tarpląstelinį skystį aktyvias medžiagas - hormonus, kurie veikia CNS, per ją darydamos įtaką bendrai žmogaus elgsenai, taip pat ir motorinei funkcijai (Cibas, 1999) Fizinio krūvio metu, išsiskiria endorfinai (laimės hormonas), kurie tiesiogiai įtakoja Jūsų gerą nuotaiką.

Įsivaizduokite, kad radote motyvacijos ir nuėjote į sporto salę. Sportavote savaitę, o gal visą mėnesį! Su motyvacija toli „nenuvažiuosi“. Motyvacija vieną dieną yra, o kitą dieną jos nebėra. Tingulys nugali motyvaciją. Ir tai visai nestebina, juk smegenys diktuoja, kad vietoj treniruotės reikėtų pagulėti. Smegenys ras daug priežasčių, kad motyvacija silpnėtų. Statistika rodo, kad 90% žmonių, pradėjusių sportuoti fitneso salėje, meta šį užsiėmimą per pirmus 2 mėnesius.

Norint nugalėti tingulį, reikia tiksliai įvardinti priežastį, kuri jums trukdo sportuoti. Dažniausiai – tai tingėjimas. Sportuojantys žmonės į klausimą: „Iš kur randate motyvacijos sportui", atsakys: „Reikia netingėti". Sportuoti reikia, nepriklausomai nuo to, ar turite motyvacijos, ar neturite, pasitelkiant visas savo valios jėgas.

Kartais būna dienų, kai trūksta energijos. Energijos trūkumą gali lemti miego trūkumas, maisto trūkumas ir kt., tuomet reikia padaryti pertrauką. Pertraukos tarp treniruočių neturėtų būti ilgos. Atsistatymui užtenka keleto dienų.

Kiekvienas naujas geras įprotis parodo, kad jūs nugalėjote savo tingulį. Suformuotas vienas naujas įprotis padės formuoti daugiau naujų įpročių. Valios pastangomis suformuojate įpročius sportuoti, rūpintis savo sveikata ir išvaizda. Kartais žmogus neatsispiria silpnybėms, gali nuklysti nuo savo režimo, bet tai nereiškia, kad dėl to būtina atsisakyti sporto. Reikia pripažinti savo klaidą ir sugrįžti prie naujo gyvenimo būdo. Niekam ne paslaptis, kad sportas – tai ne tik gražus, stangrus ir treniruotas kūnas, bet sportas – fizinė ir dvasinė sveikata, ilgaamžiškumas. Ne veltui populiari frazė: „Gražiame kūne – graži siela”.

Žmogus, įpratęs nugalėti savo tingulį  kasdien, lengvai įveiks tingulį ir kasdieniuose darbuose. Jei jūs turite neužbaigtų darbų, tai juos atlikti bus taip pat lengva, kaip nuplaukti 2 km baseine ar atlikti sunkią kojų treniruotę. Jei galite prisiversti sportuoti keletą kartų per savaitę,  jūs nugalėjote tingulį ir jums nesvarbi jokia motyvacija.

Yra noro – atsiras tūkstančiai galimybių!

Nėra noro – atsiras tūkstančiai priežasčių!

Valia ir tvarka prieš nuotaikas!

Disciplina prieš motyvaciją!

„Argi nežinote, kad jūs esate Dievo šventykla ir jumyse gyvena Dievo Dvasia? Jei kas Dievo šventyklą niokoja, tą Dievas suniokos, nes Dievo šventykla šventa, ir toji šventykla – tai jūs!" Pirmasis laiškas korintiečiams iš Naujojo Testamento 3,1-19

Įvertinkite šį straipsnį
(1 balsas)

Komentarai