Susisiekite su mumis: | +370 655 07454

Raumenų skausmas

2015-09-01, 09:13 Autorius: Arvydas Mišeikis

Ritestart-Unisex-Formula

Po ilgesnės pertraukos pradėję sportuoti žmonės kitą dieną pajaučia stiprų raumenų skausmą. Kultūristai mėgsta sakyti, kad „darbas kankina ir mokina“. Tik labai svarbu atskirti raumenų skausmą po fizinio krūvio ir skausmą ištikus traumai. Raumenų skausmas po sunkios treniruotės – tai normali būsena kultūristams. Šį skausmą sukelia raumenų skaidulų mikrotraumos. Raumenų skausmas susijęs su mechaniniais raumenų ir jungiamojo audinio pažeidimais. Vėluojančio skausmo "iniciatorius" yra ekscentriniai  pratimai (Milašius, 2004).

Šiek tiek anatomijos. Pagrindinis raumenų struktūrinis elementas yra daugiabranduolinė skaidula, kurios skersmuo 0,01-0,15 mm, tai labai mažas struktūrinis vienetas. Skaidulos ilgis 1-40 cm. Skaidulų skaičius raumens pluošte skiriasi ir priklauso nuo raumens dydžio bei jo funkcijos. Raumens skaidulą dengia elastingas jungiamasis audinys – sarkolema pereinanti į sausgyslę kuri tvirtinasi prie kaulo.

Raumenų susitraukimo elementai – miofibrilės. Pagrindiniai miofibrilių susitraukimo elementai – baltyminiai junginiai miozino storieji ir aktino plonieji siūlai kurie tvirtinasi prie Z diskų. Dėl įtempto krūvio nuo Z diskų atitrūksta plonieji aktino siūlai – tai ir yra raumens pažeida kuri sukelia skausmą. Pažeistose skaidulose prasideda uždegiminiai procesai kurie ir yra pagrindiniai pavėluoto raumenų skausmo kaltininkai. Dėl šių priežasčių atsiranda raumenų „remonto“ būtinybė, tai skatina raumenų hipertrofiją.

Didelė klaida – intensyvus sportavimas nenurimus raumenų skausmui. Geriausias būdas sumažinti raumenų skausmą – lengvas kardiokrūvis, švelnūs tempimo pratimai ir kuo greitesnis glikogeno atstatymas raumenyse. Kuo daugiau raumenyse resintezuojama glikogeno, tuo greičiau praeina raumenų skausmas. Vadinasi, sportininkas atsigavimo metu turi vartoti daug angliavandenių (Milašius, 2004). 

raumenu skausmas

 

Skausmą sukelia ir traumos, kurių pasitaiko neatsargiai sportuojant. Pajutus staigų sausgyslių ar raumenų skausmą, fizinį krūvį reikia nutraukti nedelsiant. Tokio skausmo negalima nugalėti užsispyrimu – tikėtina, kad padėtis pablogės dar labiau. Vienintelis išsigelbėjimas patyrus traumą – visiška ramybė.  Jei skausmas nemažėja, reikėtų nedelsiant kreiptis į medikus.

Laikui bėgant, sportuodami ir siekdami rezultato, išmoksite atskirti „gerą“ superkompensacinį skausmą nuo skausmo dėl traumos. Siekite maksimaliai teisingos pratimų atlikimo technikos, nesivaikykite didelių svorių tol, kol išmoksite pajausti tą raumenų grupę, kurią stengiatės apkrauti. Patyrus traumą teks ilgam laikui nutraukti sportą, o tai reiškia, kad taip sunkiai pasiektas rezultatas išnyks kaip dūmas. Pasiseks jei galėsite sportuoti toliau, kai išnyks traumos padariniai.

Norint progresuoti, kai kurie raumenų skausmai kultūrizme būtini.  Keletas priverstinių pakartojimų tada kai raumuo jau pavargęs ir „prašo“ pasigailėjimo, priverčia raumenį progresuoti.

Nuo streso kurį suteiksite raumenims sportuodami, priklausys Jūsų rezultatas. Treniruotės iki raumenų skausmo – tai riba, skirianti Jus nuo nugalėtojo pakylos. Tad reikia nepamiršti, kad tokios treniruočių metodikos tinka tik profesionaliems sportininkams. Kai legendinio amerikiečių boksininko Muhamedo Ali (Muhammad Ali) paklausė, kiek jis atlikdavo pritūpimų kai ruošėsi pasaulio čempionatui, jis atsakė, kad nežino: „Aš neskaičiuoju pakartojimų, kol turiu jėgų“.

Svarbu, ne kiek laiko jūs praleidžiate salėje, o kaip efektyviai.

Įvertinkite šį straipsnį
(5 balsai)

Komentarai

Ritestart-Unisex-Formula