top of page

Kodėl negalite numesti riebalų nuo sėdmenų ir šlaunų?

Daugelis merginų ir moterų metų metais, įvairiais būdais bando sumažinti sėdmenų ir šlaunų apimtis, tačiau pastangos bergždžios. Ar iš tiesų rezultatas nepasiekiamas?

Kodėl negalite numesti riebalų nuo sėdmenų ir šlaunų?

Pirmiausia, reikia suprasti kaip deginami riebalai. Norint sumažinti sėdmenis ir šlaunis, reikia suderinti: treniruotes, dietą ir masažą.

Pagrindinė dietos užduotis – sudeginti riebalus.

Ką reiškia frazė: „sudeginti riebalus“? Tai reiškia, kad reikia ištraukti (mobilizuoti) riebalus iš riebalų depo ir sudeginti (paversti į energiją). 


Pirmas etapas: MOBILIZACIJA


Norint sudeginti riebalus, reikia juos ištraukti iš riebalų depo. Šiame etape pagrindinį vaidmenį vaidina fermentai lipazės. Nuo lipazių aktyvumo priklauso, kaip greitai riebalai bus mobilizuojami.


Vadinasi, kuo aktyvesnės lipazės, tuo greičiau mobilizuojami riebalai ir turėsime ką deginti. Tačiau vieni hormonai slopina lipazių aktyvumą, o kiti aktyvina.


Insulinas – visada slopina lipazių aktyvumą. Suvalgius maisto turinčio daug angliavandenių ir net baltymų, lipazių aktyvumas ženkliai sumažėja. Vadinasi, jei treniruotės metu gersi aminorūgštis ar bet kokį kokteilį, riebalų mobilizacija sulėtės. Kontroliuok insuliną: su maistu gauk apie 40% - 50% angliavandenių. Cukrus neturi viršyti 10%. Daryk pertraukas tarp valgymų.


Tačiau ne tik insulinas sumažina lipazių aktyvumą.


Riebus maistas, taip pat slopina lipazių aktyvumą. Organizmas nesistengs mobilizuoti riebalus iš riebalų depo, kai jų suvalgai per daug. Žinok, kad didžioji dalis suvalgytų riebalų, lengvai patenka į riebalinį audinį. Neviršyk savo racione riebalų kiekio. Su maistu gauk ne daugiau kaip 20%-30% riebalų, o svarbiausia, neviršyk savo kalorijų normos. Atkreipk dėmesį, kad sveiki riebalai – tai taip pat riebalai ir turi 9 kcal.


Apibendrinant: lipazių aktyvumą sumažina insulinas, riebalai ir kalorijų perteklius.


Sužinok, kiek tiksliai tau reikia suvartoti kalorijų, kad kristų svoris. Spausk čia.


Tiesiogiai lipazes aktyvina – adrenalinas, todėl geriant kavą, turinčią kofeino, ar vartojant papildus su kofeinu, sukeliamas ilgalaikis ir ryškus laisvųjų riebalų rūgščių kiekio padidėjimas kraujo plazmoje.

(Biochemija, 2006)


Tačiau, jei gersi kavą su pyragėliu, tai insulinas laimės! Riebalų mobilizaciją ženkliai sulėtinsi.


Moterų apatinė kūno dalis genetiškai turi daugiau alfa-2 receptorių, kurie nejautrūs adrenalinui ir labai jautrūs insulinui. Tai dar viena priežastis, kodėl deginti riebalus apatinėje kūno dalyje žymiai sunkiau.


Alfa-2 receptorių aktyvumą didina skydliaukės hormonai. Hipotireozė sulėtina riebalų deginimą apatinėje kūno dalyje. Jei norėdama sulieknėti, nutrauksi angliavandenių vartojimą, skydliaukės hormonų dar sumažės.Antras etapas: KRAUJOTAKA IR TRANSPORTAS


Iš riebalų depo mobilizuoti riebalai patenka į kraujotaką, susijungia su albuminu (baltymu, kuris sintezuojamas kepenyse) ir keliauja į organizmo audinius, kur sunaudojami energijai (deginami).


Šiame etape pagrindinis vaidmuo tenka kraujotakos aktyvumui. Tačiau nereikia pamiršti, jei tavo kraujyje mažai albumino, mobilizuotus riebalus niekas nenuneš į audinius. Jie grįš atgal į riebalų depo.


Todėl tavo dietoje turi būti pakankamai baltymų.


Moterų kraujotaka lėčiausia apatinėje kūno dalyje, ypač šlaunyse, todėl riebalus kaupti, lengviau nei deginti. Jei tavo darbas sėdimas ir gyvenimo būdas pasyvus, papildai su kofeinu nepadės. Jei geri maisto papildus su kofeinu, turi judėti.


Ką daryti: kraujotaką aktyvina sportas, plaukimas, pirtis ir masažas!


Trečias etapas: DEGINIMAS


Kad riebalai būtų sudeginti, jie turi įveikti dar vieną kliūtį: pereiti per ląstelės membraną. Tam reikalingas pernešėjas – karnitinas. Karnitino organizmas dažniausiai pasigamina pakankamai.


Jei nori suaktyvinti riebalų pernašą per ląstelių membranas, treniruotės metu, vartok maisto papildą su karnitinu.


Nepraleisk nė vieno riebalų deginimo etapo ir džiaukis trokštamu rezultatu.


Valgyk skaniai ir lieknėk su www.emityba.lt

Mitybos planas svoriui mažinti. Receptai - tik 5 ingredientai!


#riebaludeginimas #karnitinas

bottom of page