top of page

Keto dieta - tai pavojinga sveikatai!

Norėdamos atsikratyti nepageidaujamo svorio, moterys renkasi šiuo metu madingą keto dietą, tačiau dažnai nusivilia patirdamos nepageidaujamą šios dietos poveikį: padidėja kortizolio ir estrogenų kiekis, sumažėja raumenų masė, sulėtėja skydliaukės veikla, vystosi osteoporozė ir atsparumas insulinui. Moterų hormoninė sistema yra tokia subtili, kad puolant į bet kokius mitybos kraštutinumus, galima ją sutrikdyti.

Keto dieta - Ketogeninė mityba

Keto dieta – tai dieta, kurios pagrindą sudaro daug gyvulinės kilmės riebalų ir labai mažai angliavandenių. Gyvulinės kilmės riebaluose kaupiasi estrogenai, antibiotikai ir pesticidai, turintys kancerogeninį poveikį organizmui. Be to, su gyvulinės kilmės riebalais gaunamas didelis kiekis cholesterolio, kuris naudojamas kortizolio ir estrogenų sintezei.


Keto dietos poveikis moters organizmui:


Padidėja kortizolio kiekis.

Kortizolis – tai hormonas, gaminamas antinksčiuose iš cholesterolio ir sekretuojamas patiriant stresą ir esant žemai gliukozės koncentracijai kraujyje. Trumpalaikis stresas teikia organizmui naudą, nes palaiko organizmo gyvybines funkcijas, tačiau ilgalaikis stresas, sutrikdo daugelio organų ir sistemų funkcijas, ko pasekoje sutrinka sveikata.


Kortizolis mobilizuoja organizmo pajėgas kovai su stresu ir ieško resursų, kad pakelti cukraus lygį kraujyje. Raumenys tampa pirmuoju kortizolio taikiniu. Kortizolis ardo raumenis ir gamina gliukozę iš aminorūgščių, todėl raumenų masė ženkliai sumažėja net sportuojant.


Nebūkite klaidinamos: trūkstant mityboje angliavandenių, gaunami baltymai sunaudojami energijai, o riebalai raumenų masės neaugina. Kuo mažesnė raumenų masė, tuo mažiau riebalų sudeginsite. Vyresnio amžiaus moterims raumenų masės atstatyti beveik neįmanoma.


Kortizolis skatina osteoporozės atsiradimą, slopindamas kaulų formavimąsi. Kortizolis stabdo kolageno ir vitamino D sintezę, bei kalcio jonų reabsorbciją plonosiose žarnose. Jei keto dietos laikosi moterys, vartojančios vaistus, slopinančius fermento aromatazės aktyvumą, osteoporozė neišvengiama.Padaugėja estrogenų ir sumažėja progesterono.

Kai ilgą laiką kortizolio kiekis aukštas, moterų organizme sutrinka hormonų pusiausvyra: sumažėja progesterono, kuris vadinamas motinystės hormonu, o padaugėja testosterono ir estrogenų.


Be to, maitinantis gyvuliniais riebalais (ypač riebiais pieno produktais), moteris gauna papildomą kiekį estrogenų iš maisto. Hormoninės pusiausvyros sutrikdymas sukelia problemų: gali atsirasti spuogų, mėnesinės tampa nereguliarios arba išnyksta visai (amenorėja).


Progesterono trūkumas padidina endometriozės, nevaisingumo ir onkologijos riziką. 


Didelis kortizolio ir estrogenų kiekis lėtina skydliaukės darbą, ko pasekoje moterys priauga svorio. 


Per mažas angliavandenių kiekis maiste, neaprūpina moters organizmo pakankamu kiekiu ląstelienos. Trūkstant angliavandenių ir ląstelienos žarnyne vyrauja puvimo procesai, užkietėja viduriai, nešalinami su gyvuliniais riebalais gaunamas cholesterolis ir estrogenai.

Didėja onkologijos rizika. Daugelis mokslinių tyrimų parodė, kad ląsteliena mažina kiaušidžių ir krūties vėžio riziką: padidina jautrumą insulinui, sumažina IGF-I ir estrogenų kiekį organizme.

Ketonai, kurie susidaro laikantis keto dietos, nuodija vaisiaus smegenis:


Pagrindinis vaisiaus raidos energijos šaltinis yra motinos organizmo gliukozė, nes riebalų rūgštys beveik nepraeina pro placentą. Vaisius gliukozės vartoja daug ir labai greitai – per minutę 6 mg/kg, o suaugę žmonės – tik 2 mg/kg.


Be gliukozės per placentą aktyviai patenka ir aminorūgštys, kurios naudojamos vaisiaus baltymų sintezei. Kadangi vaisius savo apykaitai vartoja daug motinos gliukozės, nėščiosios kraujyje greitai sumažėja gliukozės koncentracija, o tai sukelia intensyvią hipoinsulinemiją ir ketozę.


Jei nėščioji nepakankamai vartoja angliavandenių, motinos organizme susidariusios ketoninės medžiagos pro placentą patenka į vaisiaus kraujo apytaką ir nuodija vaisiaus smegenis, trikdo jo psichoneurogeninę raidą.Šaltiniai:

Ketogenic Diet-Induced Severe Ketoacidosis in a Lactating Woman: A Case Report and Review of the Literature (2019).

Pregnancy Ketonemia and Development of the Fetal Central Nervous System (2018).

Paradox of hypercholesterolaemia in highly trained, keto-adapted athletes (2018).

The Three-Month Effects of a Ketogenic Diet on Body Composition, Blood Parameters, and Performance Metrics in CrossFit Trainees: A Pilot Study (2018).

Changes of thyroid hormonal status in patients receiving ketogenic diet due to intractable epilepsy (2017).

Systematic review and meta-analysis suggest that dietary cholesterol intake increases risk of breast cancer (2016).

Dietary Fiber Intake in Young Adults and Breast Cancer Risk (2016).

Long-term ketogenic diet causes glucose intolerance and reduced β- and α-cell mass but no weight loss in mice (2014).

High- and Low-Fat Dairy Intake, Recurrence, and Mortality After Breast Cancer Diagnosis (2013).

Kidney stones and the ketogenic diet: risk factors and prevention (2007).

Time-lag estimate between dietary intake and breast cancer mortality in Japan (2007).bottom of page