Susisiekite su mumis: | +370 655 07454

Mitai sklandantys fitneso salėse

2017-03-28, 08:47 Autorius: Arvydas Mišeikis

Fitneso salės treneriui sportuojantieji dažnai užduoda klausimus: “ Sako kad....”, arba “ Aš kažkur skaičiau....”. Žmonės prisiskaito ir vadovaujasi informacija, kuri neparemta mokslu. Dažniausiai į klausimą atsakau klausimu: „ Kas tau taip sakė, ar žmogus teikiantis tokią informaciją turi bent menkiausią supratimą apie fiziologiją ir biomechaniką?“.  

Išgirdus atsakymą: „Aš kažkur skaičiau“, klausiu: "Kas šio straipsnio autorius ir kuo remiantis skleidžiama informacija?". Daug bulvarinės spaudos leidinių spausdina informaciją nepagrįstą mokslu ir klaidina skaitytojus. Dar blogiau, kai žurnalistai iškraipo informaciją suprasdami ir interpretuodami ją savaip. Keletą mitų panagrinėsiu:

1 mitas: „ Jei nori padidinti raumenų masę, reikia vartoti daug naujausių maisto papildų“

Maisto papildai tik padeda papildyti Jūsų mikro – makro elementų poreikį siekiant konkretaus tikslo. Per paskutinius 10 metų neatsirado nieko naujo papildų pasaulyje, kas kardinaliai galėtų pakeisti seną taisyklę: „Nori padidinti raumenų masę, protingai subalansuok dienos maisto racioną: baltymus, angliavandenius, riebalus, vitaminus – mineralus, gerk pakankamai vandens“. Maisto papildai, tik papildo mitybos racioną ir jokiu būdu negali pakeisti maisto davinio. Žinoma, norint kuo greičiau atstatyti baltymų ir angliavandenių balansą po treniruotės,  puikiausiai tiks sena klasika: kokteilis ir aminorūgštys.  

2 mitas: „ Sportuosiu pagal profesionalių kultūristų programą, taip greičiau priaugsiu raumeninės masės“

Daugelis fitneso naujokų skaito Arnoldo Švarcnegerio, Maiko Mentzerio ar kitų profesionalių atletų straipsnius ir bando mėgdžioti jų treniruočių ir mitybos programas. Straipsniai: „ Kaip pasiekti Rony Koleman apimčių? Ir kodėl jis toks didelis?“. Atsakymas – paprastas: todėl, kad jis daro tik vieną raumenų grupę per treniruotę!”. Jaunuoliai perskaitę tokį straipsnį mėgdžioja profesionalių kultūristų  metodiką. Tačiau ar tai teisinga?”.

Ne, neteisinga! Kiek žmonių patikėjo elitinių kultūristų nuotraukomis, kurie reklamuoja kibirą „ Mega – Super – Duper - Mega-Mass“. Prasideda valgymas šaukštais  „Gainerių“, kurie prikimšti paprasto cukraus ir laktozės, nuo kurių sprogsta ne raumenys, o – žarnynas ir skrandis.

Jei profesionalas kultūristas per parą suvartoja 3-4 g ir daugiau  baltymų kilogramui savo svorio, tai Jums suvartojus tokį kiekį baltymų, apsinuodijimas garantuotas. Atsiminkite, profesionalai – tai žmonės turintys unikalią fiziologiją ir genetiką.

Didžioji dauguma žmonių ir dešimtąja dalimi negali pasigirti tokia genetika. Norite treniruotis taisyklingai ir siekti rezultatų – suplanuokite treniruotes ir mitybą taip, kad neperkrautumėte savo adaptacinių galimybių.

3 mitas: „ Egzistuoja pati geriausia treniruočių sistema, pagal kurią treniruojasi čempionai“

Prasideda kūryba paremta nuogirdomis ir mitais. „Pseudo profai“ interneto platybėse skleidžia tokias fantastines erezijas, kurios nesisapnavo nei vienai mokslinei įstaigai.

Gerbiamieji, nemėgdžiokite kitų žmonių patirties, ieškokite paslapties savyje, arba susiraskite trenerį turintį žinių ir patirties, kuris patars Jums kaip taisyklingai ir greičiausiai pasiekti norimo rezultato.

Labai gaila tų, kurie sako: „ Jau metus laiko sportuoju pagal žinomo atleto programą, tačiau progreso nesimato“.  Paprastas klausimas: kam naudojai tiek laiko programą, kuri nedavė naudos?

4 mitas: „Kuo dažniau ir intensyviau sportuosiu, tuo bus geresnis rezultatas“

Kai man buvo 18 metų aš taip pat maniau, kad kuo dažniau ir sunkiau sportuosiu, mėgdžiodamas „profų“ programas, tuo greičiau pasieksiu norimą rezultatą. Patikėkite, nieko iš to neišėjo. Tai - mitas, neteisingai suprasta treniruotės krūvio didinimo metodika.

Naujokui tik pradėjusiam sportuoti, raumenys reaguoja net į patį kvailiausią krūvį. Per mėnesį + 10 kg svorio ant štangos spaudime gulint, reiškia per metus galima tikėtis + 120 kg progreso! Vadinasi,  reikia didinti štangos svorį, priėjimų skaičių ir treniruočių dienų skaičių. Tai didžiulė klaida. Treniruočių ir krūvio didinimo metodika neturi būti traktuojama taip tiesmukiškai. Superkompensacija galima tik planuojant treniruočių cikliškumą ir sudarant visas galimybes raumenų atsistatymui.

Jei ignoruosite šiuos principus, persitreniravimas garantuotas. Norite to išvengti, treniruokitės pagal principą  „geriau mažiau, bet taisyklingiau“ . Naudokitės patikrintomis metodikomis ir adaptuokite jas pagal savo realias, o ne įsivaizduojamas galimybes.

Įvertinkite šį straipsnį
(6 balsai)

Komentarai