Sportuojantys fitneso salėje, nuolat užduoda treneriui klausimų, prašo patarimų ar prašo būti įvairių nuomonių ekspertu: "sako, kad....”, arba “aš kažkur skaičiau....”. Labai dažai žmonės skaito ir vadovaujasi informacija, kuri neparemta mokslu, todėl į klausimą dažniausiai atsakau klausimu: „kas tau taip sakė? ar žmogus, teikiantis tokią informaciją, susipažinęs su fiziologija ir biomechanika? kas straipsnio, kuriuo vadovaujiesi, autorius?“.
Dar daug bulvarinės spaudos leidinių spausdina informaciją nepagrįstą mokslu ir klaidina skaitytojus. Dar blogiau, kai žurnalistai iškraipo informaciją suprasdami ir interpretuodami ją savaip. Keletą mitų panagrinėsiu:
1 mitas: „ Jei nori padidinti raumenų masę, reikia vartoti daug maisto papildų“.
Maisto papildai tik papildo Jūsų mikro – makro elementų poreikį ir jokiu būdu negali pakeisti maisto. Žinoma, norint kuo greičiau atstatyti baltymų ir angliavandenių balansą po treniruotės, puikiausiai tiks sena klasika: kokteilis ir aminorūgštys. Per paskutinius 10 metų neatsirado nieko naujo papildų pasaulyje, kas iš esmės galėtų pakeisti seną taisyklę: „Jei nori padidinti raumenų masę: protingai subalansuok dienos maisto racioną: baltymus, angliavandenius, riebalus, vitaminus ir mineralus bei gerk pakankamai vandens“.
2 mitas: „Sportuosiu pagal profesionalių kultūristų programą, taip greičiau priaugsiu raumeninės masės“.
Daugelis fitneso naujokų skaito Arnoldo Švarcnegerio, Maiko Mentzerio ar kitų profesionalių atletų straipsnius ir bando mėgdžioti jų treniruočių bei mitybos programas.
„Kaip pasiekti Rony Koleman apimčių? Ir kodėl jis toks didelis?“. Atsakymas – paprastas: todėl, kad jis treniruoja tik vieną raumenų grupę per treniruotę!
Jaunuoliai - fitneso naujokai mėgdžioja profesionalių kultūristų metodiką. Tačiau ar tai teisinga?” Ne, neteisinga! Kiekvienam fitneso naujokui, būtina suplanuoti treniruotę pagal tikslus ir treniruotumo lygį. Treniruotės intensyvumas didinamas tik palaipsniui!
O kiek žmonių patikėjo elitinių kultūristų nuotraukomis, kurie reklamuoja kibirą „Mega– Super–Duper-Mega-Mass“. Šaukštais valgomi „Gaineriai“, kurie prikimšti cukraus, krakmolo ir laktozės, nuo kurių "sprogsta" ne raumenys, o žarnynas ir skrandis.
Jei profesionalas kultūristas per parą suvartoja 3-4 g ir daugiau baltymų kilogramui savo svorio, tai Jums suvartojus tokį kiekį baltymų, apsinuodijimas garantuotas!
Atsiminkite, sportininkai profesionalai – tai žmonės, turintys labai gerą ar net unikalią fiziologiją ir genetiką, o didžioji dauguma sportuojančių net dešimtąja dalimi negali tuo pasigirti. Norite treniruotis taisyklingai ir siekti rezultatų – suplanuokite treniruotes ir mitybą taip, kad neperkrautumėte savo adaptacinių galimybių.
3 mitas: „ Egzistuoja pati geriausia treniruočių sistema, pagal kurią treniruojasi čempionai“.
Prasideda kūryba paremta nuogirdomis ir mitais. „Pseudo profai“ interneto platybėse skleidžia tokias fantastines erezijas, kurios nesisapnavo nei vienai mokslinei įstaigai.
Gerbiamieji, nemėgdžiokite kitų žmonių patirties, ieškokite paslapties savyje, arba susiraskite trenerį turintį žinių ir patirties, kuris patars Jums kaip taisyklingai ir greičiausiai pasiekti norimo rezultato.
Labai gaila tų, kurie sako: „ Jau metai laiko sportuoju pagal žinomo atleto programą, tačiau progreso nesimato“. Paprastas klausimas: "tai kodėl naudojaisi tiek laiko programą, kuri nedavė naudos?"
4 mitas: „Kuo dažniau ir intensyviau sportuosiu, tuo bus geresnis rezultatas“.
Kai man buvo 18 metų, aš taip pat maniau, kad kuo dažniau ir sunkiau sportuosiu, mėgdžiodamas „profų“ programas, tuo greičiau pasieksiu norimą rezultatą. Patikėkite, nieko iš to neišėjo. Tai - mitas ir neteisingai suprasta treniruotės krūvio didinimo metodika.
Naujokui, tik pradėjusiam sportuoti, raumenys reaguoja net į patį kvailiausią krūvį. Per mėnesį + 10 kg svorio ant štangos spaudime gulint, reiškia, kad per metus galima tikėtis + 120 kg progreso! Vadinasi, reikia didinti štangos svorį, priėjimų skaičių ir treniruočių dienų skaičių. Tai didžiulė klaida!
Treniruočių ir krūvio didinimo metodika neturi būti traktuojama taip tiesmukiškai. Superkompensacija galima tik planuojant treniruočių cikliškumą ir sudarant visas galimybes raumenų atsistatymui. Jei ignoruosite šiuos principus, persitreniravimas garantuotas.
Treniruokitės pagal principą: geriau mažiau, bet taisyklingiau. Naudokitės patikrintomis metodikomis ir adaptuokite jas pagal savo realias, o ne įsivaizduojamas galimybes.